Podróżne Opowieści

Co zobaczyć na Tajwanie – zachodnie wybrzeże.

Wschodnie i zachodnie wybrzeże Tajwanu to dwa różne światy. Niby ten sam kraj, ta sama wyspa, a tak bardzo inne. Nie raz już pisaliśmy o tym jak bardzo lubimy wschodnie wybrzeże, ale to na zachodniej części wyspy toczy się główne życie. Tutaj czekają na odwiedzających dziesiątki nocnych targów, setki przedziwnych świątyń i religijnych obrzędów, plantacje herbaty, górskie ścieżki i miliony sympatycznych Tajwańczyków. W tym poście napiszemy ogólnie co warto zobaczyć na zachodnim wybrzeżu. Nie wliczając w to Tajpej, bo o północnej części Tajwanu napiszemy osobny post.

Taichung to trzecie największe miasto na Tajwanie. Centrum jest bardzo czyste, nowoczesne i pełne drapaczy chmur, ale na szczęście nie brakuje też zieleni i parków. Nocny market Feng Chia jest ogromny i jak oczywiście pełen pyszności. Mieliśmy nieszczęście znaleźć się tam w sobotę i akurat tego dnia tygodnia nie polecamy się tam wybierać, no chyba że ktoś lubi dać się porwać fali tłumu 🙂 Sam nocny market jest naprawdę fajny i robi wrażenie swoją wielkością i różnorodnością. Można na nim dostać czego tylko dusza zapragnie. Warto też wspomnieć że w tym mieście znajduje się herbaciarnia Chun Shui Tang, gdzie ponoć wymyślono Bubble Milk Tea! Dla niewtajemniczonych, Bubble Milk tea to wręcz kultowa herbata – czarna z mlekiem, kuleczkami tapioki i kostkami lodu. Może brzmi to całkiem zwyczajnie, ale w smaku jest w 100% nadzwyczajna 😉 A do tego dostępna na każdym rogu w całym kraju! My jesteśmy od niej zupełnie uzależnieni i po roku ciągłego jej picia, nadal się nam nie znudziła 😉 W samym Taichung nie zostaliśmy nigdy dłużej niż na kilka godzin, bo to co nas najbardziej interesuje, czyli góry, znajduje się poza miastem 😉

8

Trochę na południe i wschód od Taichung w kierunku Puli, zaczyna się rewelacyjna droga z zachodu na wschód wyspy. Ten dwustu kilometrowy odcinek wspina się z poziomu morza na 3275m npm. by za jakiś czas znów zrównać się z oceanem. Prowadzi więc przez najwyższą na Tajwanie przełęcz dostępną dla samochodów. Ta droga zabiera nas z Taichung i prowadzi wprost do Parku Narodowego Taroko o którym pisaliśmy co nieco tutaj. My przejechaliśmy ją samochodem, który pożyczyli nam znajomi, ale równie dobrze można to przejechać na wypożyczonym motorze.

Jest możliwy przejazd autobusem z zachodniego wybrzeża w kierunku Hualien jednak jest to dość skompilowane, poniżej zbiór informacji przez nas uzyskanych.

 • Autobus odjeżdza raz dziennie ze stacji Fongyuan o godz.9.10 i jedzie w kierunku Lishan ok 14.30,  autobus przejeżdza przez Puli (ok.11.00).
 • z Lishan w kierunku Hualien odjeżdża jeden autobus dziennie o godz. 15.30 i w Hualien jest ok. 20.00.
 • Droga jest cudowna, i warto wysiąść gdzieś żeby zrobić sobie dzień przerwy. Nawet jeżeli nie będzie już komunikacji publicznej, warto spróbować autostopu – Tajwańczycy są niesamowicie pomocni i serdeczni i napewno ktoś się zatrzyma, żeby pomóc, podwieźć itp.
 • Jest to dość ciężka droga prowadzona w wysokich górach (ponad 3000mnpm) i w związku z tym powiedziano nam, że zawsze wcześniej należy się upewnić telefonicznie czy autobusy kursują – z parodniowym wyprzedzeniem maksymalnie.
  Fongyuan Bus Station – 0425234175
  Hualien Bus Station – 038338146
  Lishan Tourist Center – 0425981331

DrogaPonadChmuramiDSC01823

Jeśli ktoś chce pochodzić po górach to w połowie tej drogi, ok 100km od Taichung, a 60km od miasteczka Puli znajduje się Hehuanshan. Ta góra ma 4 szczyty i na wszystkie można wchodzić bez żadnych pozwoleń. Najdłuższy szlak prowadzi do Hehuashan North Peak, który ma 3,422 m wysokości. Na szczyt można wejść z poziomu parkingu w 3-4 godziny, a niedaleko wierzchołka znajduje się pole namiotowe, jakby ktoś chciał zostać na noc. Ale równie dobrze można rozłożyć namiot po prostu na parkingu, dużo osób tak robi i nie ma z tym żadnych problemów. Trzeba mieć jednak ciepłe śpiwory i ciuchy, bo nawet w środku lata temperatura nocą spada do ok. 5’C!1DSC03304

Dobrą bazą wypadową w góry jest też miasteczko Fenyuan, również zlokalizowane niedaleko Taichung. To tutaj dzięki aplikacji Couchsurfing znaleźliśmy hosta, który zabrał nas w pobliskie góry. Są piękne i nie potrzeba na nie żadnych pozwoleń. Szlak na którym byliśmy miał w sobie wiele elementów wspinaczki, a do pomocy założono liny, drabinki itp. To był zdecydowanie najlepszy wypad w góry jaki doświadczyliśmy na Tajwanie. Niestety sami, i do tego bez samochodu, nigdy byśmy tam nie trafili. I tak właśnie jest niestety z większością gór na Tajwanie.

Sun Moon Lake to największe jezioro na Tajwanie, pewnie dlatego jest tak bardzo popularne. Jest ładnie i przyjemnie, można się wybrać na wycieczkę rowerową wzdłuż brzegu lub wjechać kolejką linową na szczyt wzgórza, gdzie można podziwiać je z góry. Nas szczerze mówiąc to jezioro nie zachwyciło, ale wiadomo, każdy lubi coś innego.

 

Lukang to małe historyczne miasteczko na zachód od Taichung. Najlepiej odwiedzić je w weekend, bo wtedy sporo się dzieje. Duży wybór pysznego ulicznego jedzenia, oryginalnych przekąsek, orientalnych, bardzo starych świątyń, małych lokalnych sklepików i kilometry wąskich, krętych uliczek ze starą zabudową. Najstarsza świątynia – Longshan, jest świetnym miejscem do obserwowania religijnych obrzędów. A uwierzcie nam – jest co oglądać.DSC01524.19

Chiayi jest dość często odwiedzane przez turystów, ponieważ stanowi bazę wypadową do masywu górskiego Alishan oraz rejonu plantacji słynnej tajwańskiej herbaty Oolong, a pobliska wioska Guanzling słynie z gorących, błotnych źródeł. O tym rejonie napisaliśmy osobny post tutaj.

Tainan to była stolica Tajwanu i nasze ulubione miasto. Bardzo stare i pełne historii. Ma swój oryginalny klimat i niezliczoną ilość świątyń czekających na każdym kroku. Najsławniejsza z nich to świątynia Konfucjusza, ale to nie oznacza, że jest jedyną wartą zobaczenia. Natomiast w dzielnicy Anping, można poczuć się jak w porośniętych roślinnością świątyniach Angkor Wat podziwiając Anping tree house. Tainan to miasto pełne wąskich uliczek, świątyń, starych budynków, klimatycznych kawiarni, małych sklepików, street artu i pysznego jedzenia. Zdecydowanie punkt obowiązkowy na Tajwanie. O tym że streetfood jest tam niesamowicie dobry chyba nie ma sensu nawet pisać, bo wychodzi na to, że tyczy się to każdego miejsca na Tajwanie 😉 choć w Tainan jest wyjątkowo pysznie. Jest tutaj też dość oryginalna kawiarnia, do której żeby wejść, trzeba przecisnąć się pomiędzy między dwoma budynkami 🙂

W naszej pamięci Tainan zapisał się wyjątkowo pozytywnie, również dzięki znajomej naszego znajomego, która zaopiekowała się nami jak swoją własną rodziną. To niesamowite jak dużo dobrego można dostać od zupełnie nieznanej ci osoby. Tajwańczycy są bardzo sympatycznym, gościnnym i hojnym narodem. Po tych kilku dniach w Tainan, byliśmy już w 100% przekonani, że Tajwan to miejsce w którym chcemy zamieszkać 😉

DSC03567

Za to właśnie uwielbiamy to miasto – tutaj nikomu nie przeszkadza, że mu drzewo w budynku rośnie 😉

DSC03519

Warto poświęcić temu miastu kilka dni, a po obejrzeniu wszystkich atrakcji, tak po prostu pobłądzić po tych wąskich uliczkach, bo tam ukryte są największe skarby tego miasta, jak np. ten pan który ma swoją wytwórnie kadzideł.

Maolin to nie miasto a bardzo malowniczy region, który znajduje się pomiędzy Tainan a Kaohsiung, mocno na wschód. To miejsce gdzie nikomu nie jest po drodze, dlatego dociera tam bardzo niewielu zagranicznych turystów, o ile w ogóle ktoś. Jeśli więc chcecie zejść z utartego szlaku to Maolin jest do tego idealny. Znajduje się na południu wyspy, idealnie pomiędzy wschodem a zachodem, daleko od morza, blisko gór. Na pewno spodoba się miłośnikom wiszących mostów i lokalnej kuchni aborygenów. Może będziecie mieli tyle szczęścia co my i też załapiecie się na tradycyjny ślub młodej pary z plemienia Lukai. W końcu w podróży może zdarzyć się wszystko 😉4 6

Kaohsiung, czyli drugie największe miasto na Tajwanie. Jest bardzo nowoczesne, czyste i pełne drapaczy chmur. Ma fajny, ogromny nocny market, a właściwie to nawet kilka. Dokładne informacje znajdziesz tutaj. Bardzo spodobało się nam w Kaohsiung jezioro Lotus Pond wypełnione pagodami i tajwańskimi kolorowymi świątyniami – wygląda to tak orientalnie jak to tylko możliwe. Inne fajne klimatyczne miejsce to Hamasen Railway Cultural Park. Warto też wybrać się promem na wyspę Cijin (5 minut drogi), która słynie z pysznych i bardzo świeżych owoców morza. Mango shaved ice też mają tam niczego sobie 😉 Ale to co najbardziej zapadło nam w pamięci to wypad za miasto. Razem z naszym hostem z CS wynajęliśmy motorki i pojechaliśmy nad rzekę. Wiele miejscowych tak robi, żeby urządzić sobie grilla. My za to wybraliśmy się na river chasing, czyli wędrówkę po rzece (nie jest głęboka) w tym przypadku akurat do naturalnych małych basenów. Super miejsce. Jeżeli pójdzie się jeszcze dalej, to dojdzie się do wodospadu, ale ponoć wyprawa robi się bardziej intensywna, potrzebne są liny, itp. Nasz host nie miał ochoty na komplikowanie sobie niedzieli, więc zakończyliśmy ją skokami do wody w naszym prywatnym basenie rzecznym. Jeśli więc będziecie w Kaohsiung, warto wynająć skuter i zrobić sobie jednodniową wycieczkę za miasto. Niestety nie pamiętamy nazwy tego miejsca w którym byliśmy, ale ponoć jest tam takich miejsc dużo, więc spytajcie się waszego hosta/pani w recepcji hotelowej czy informacji turystycznej.  Z portu w Kaohsiung można wsiąść na ferry na wyspę Penghu (Pescador Island) oraz Liuqiu.

Penghu (Pescador Island) to bardzo klimatyczna rybacka wyspa, a właściwie to kilka połączonych wysepek. Można na nią popłynąć z portu w Kaohsiung (850NT/os w jedną stronę) lub z Budai niedaleko Chiayi (cena: 1000NT/os w jedną stronę). Spędziliśmy na niej 4 dni, śpiąc pod namiotem na przepięknej plaży i kursując po wyspie wynajętym skuterem. Na tej wyspie czas zatrzymał się dawno temu. Domy zbudowane są z rafy koralowej, murki porośnięte owocami smoczymi, a na ulicach suszą się owoce morza. Roślinność jest zupełnie inna od tej obecnej na głównej wyspie Tajwanu. Największe wrażenie zrobiły na nas drzewa Banyan, których gałęzie rozrastają się w poziomie na średnicę nawet kilkunastu metrów. Wygląda to niesamowicie. Będąc na tej wyspie można zrobić sobie całodniową wycieczkę na inne pobliskie, jeszcze mniejsze i bardziej dziewicze wysepki.

Domy zbudowane są z rafy koralowej.

Liuqiu to malutka wyspa, która słynie z dużej ilości żółwi morskich, które można podziwiać podczas snorkelingowania. Póki co nadal jest na naszej liście miejsc do zobaczenia, ale pewnie wkrótce to się zmieni i wtedy napiszemy o niej więcej 🙂 Póki co wiemy tylko, że prom odpływa z portu w Donggang, a cena to 380 NT/os w dwie strony, czas 40 minut.

Dalej na południe zaczyna się krajobrazowa droga, która prowadzi wzdłuż oceanu. Jeżeli masz własny transport to przerwa na kawę w jednej z wielu kawiarni z super widokiem, mocno wskazana 😉

I tym sposobem docieramy na samo południe Tajwanu do kolejnej miejscowości, której nie można ominąć – Kenting. Ale o tym pisaliśmy już w innym poście, więc nie będziemy się powtarzać. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to koniecznie zobaczcie co czeka na was na wschodnim wybrzeżu ( tutaj ). Po intensywnym zwiedzaniu, czeka tam na was chwila wytchnienia 😉

Ps. To najdłuższy post jaki kiedykolwiek stworzyliśmy 🙂 Dlatego dajcie znać, co o nim uważacie. Za dużo/za mało, ciekawie/nieciekawie itp. Nie ma on funkcji przewodnika, a raczej informacji o tym, co można na Tajwanie zobaczyć. Idealny dla tych co zastanawiają się czy warto tu przylecieć lub szukają ogólnych informacji. Mam nadzieję, że kogoś przekonamy 😉 Bo Tajwan jest niesamowicie przyjemnym miejscem i do podróżowania i do życia. A coś o tym wiemy, bo pyknął nam już rok odkąd tu jesteśmy 😉

5 odpowiedzi do artykułu “Co zobaczyć na Tajwanie – zachodnie wybrzeże.

 1. Agnieszka

  Świetny post! Dużo fajnych informacji! Chyba własnie mi pomogliście wybrać destynację na najbliższe wakacje! 🙂

 2. Grażyna

  Świetny opis. Zachęca do zaplanowania podróży na Tajwan. Czytam gdyż brat z rodziną właśnie zwiedza tą wyspę i przesyła zdjęcia. Dzięki Waszym komentarzom dużo się dowiedziałam.
  Grazyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *