Podróżne Opowieści

Park Narodowy Taroko, czyli must see Tajwanu.

Park Narodowy Taroko to jedno z najpiękniejszych miejsc na Tajwanie.

Na jego terenie znajduje się malowniczy wąwóz rzeki Liwu, skalne urwiska, wiszące mosty, wodospady, gorące źródła, ścieżki trekkingowe i wysokie klify z widokiem na ocean. Do tego wejście na teren parku jest darmowe. Miejsca i ścieżki warte zobaczenia, dostępne dla każdego:

 • Wenshan hot spring; oficjalnie nieczynne, jednak wystarczy po prostu przejść obok zamkniętej bramy 😉 dużo osób tak robi. Miejsce jest niesamowite! Jeden z ładniejszych naturalnych gorących źródeł jakie widzieliśmy, z basenem skalnym z widokiem na rzekę i góry. I to w pełni za darmo. Dwa baseny skalne są niestety nie czynne, ale jest jeszcze trzeci, najładniejszy, ukryty za rogiem, który jak najbardziej jest czynny. Poza tym gorąca woda spływa po skałach do rzeki, więc na brzegu koryta rzecznego również można cieszyć się gorącymi źródłami.
 • Baiyan Waterfall Trail to bardzo malowniczy szlak prowadzący do wodospadu na wykutej w skale ścieżce. Wejście zaczyna się długim tunelem, może więc przydać się latarka/telefon.
 • Changchun Shrine Trail to jedna z wizytówek parku – świątynia usytuowana nad wodospadem
 • Tunnel of Nine Turns Trail i Swallow Grotto to dwa najpopularniejsze szlaki. Są łatwo dostępne, krótkie, przyjemne i pełne pięknych widoków. Ich dokładny opis znajdziecie tutaj.
 • Shakadang Trail, to już nieco dłuższy szlak. Dokładniejszy opis również w linku powyżej
 • Qingshui Cliff to przepiękny punkt widokowy na klify przy oceanie. Oddalony kawałek od centrum parku, ale zdecydowanie warto tam pojechać.
 • Zhuilu Old Trail to ponoć najbardziej spektakularny szlak, a jego przejście zajmuje cały dzień. Niestety żeby na niego wejść, trzeba kilka dni wcześniej ubiegać się przez internet o pozwolenie (a właściwie to o dwa pozwolenia). Jest to też jedyny płatny szlak, ale ponoć w pełni wart swojej ceny. Więcej informacji na ten temat tutaj. Sam proces ubiegania się o pozwolenia nie jest łatwy, a do tego wymagane jest podanie numeru kontaktowego (Emergency Contact Person) do Tajwańczyka, więc jeśli nie macie tu żadnego znajomego to z góry możecie ten szlak sobie odpuścić. My niestety nigdy na nim nie byliśmy, bo nie udało się nam na czas dostać pozwolenia.

Poza tymi głównymi szlakami, jest ich tam o wiele wiele więcej. Niektóre z nich mogą być zamknięte, ale nie przejmowałabym się tym zbytnio. Zawsze można obejść barierkę/bramę i wejść bez problemu. Zrobiliśmy tak z gorącymi źródłami, ale też ze ścieżką prowadzącą do Qingxi Suspension Bridge, której bambusowe prowizoryczne ścieżki nad urwiskami dostarczyły nam dużej dawki emocji. Polecamy tym którzy mają więcej czasu, chcą zobaczyć coś więcej, i nie boją się troszkę zaryzykować:) Jeśli ktoś chciałby zobaczyć wszystkie wymienione szlaki to potrzebowałby 2-3 dni.

Kilka przydatnych informacji:

TRANSPORT

Teren Parku zajmuje on dużą powierzchnię, więc konieczny do jego zwiedzania jest jakiś środek transportu. Najwygodniejsze będzie zdecydowanie wynajęcie skutera (można to zrobić w Hualien). Koszt wynajmu skutera na Tajwanie nie należy do najtańszych i wynosi 300-600 NT/24 h (warto się targować). Do Taroko kursują również autobusy z Hualien lub bliżej z samego początku wąwozu z Xincheng, które zatrzymują się przy wejściu na główne szlaki. Więcej informacji o transporcie autobusowym i o samym parku na oficjalnej stronie Taroko – tutaj.

Przez teren Taroko wiedzie droga nr 8 przecinająca wyspę po środku ze wschodu na zachód, czyli z Taichung do Hualien. W kulminacyjnym punkcie droga wspina się na przełęcz na wysokości 3275mnpm. Sam przejazd tą trasą robi niesamowite wrażenie. Dodatkowo na najwyższym jej punkcie znajduje się wiele gór z przyjemnymi szlakami, na które nie są wymagane żadne pozwolenia, np. góra Hehuanshan i jej cztery szczyty, które są jakby czterema oddzielnymi górami. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Jest możliwy przejazd autobusem z zachodniego wybrzeża w kierunku Hualien jednak jest to dość skompilowane, poniżej zbiór informacji przez nas uzyskanych.

 • Autobus odjeżdza raz dziennie ze stacji Fongyuan o godz.9.10 i jedzie w kierunku Lishan ok 14.30,  autobus przejeżdza przez Puli (ok.11.00).
 • z Lishan w kierunku Hualien odjeżdża jeden autobus dziennie o godz. 15.30 i w Hualien jest ok. 20.00.
 • Droga jest cudowna, i warto wysiąść gdzieś żeby zrobić sobie dzień przerwy. Nawet jeżeli nie będzie już komunikacji publicznej, warto spróbować autostopu – Tajwańczycy są niesamowicie pomocni i serdeczni i napewno ktoś się zatrzyma, żeby pomóc, podwieźć itp.
 • Jest to dość ciężka droga prowadzona w wysokich górach (ponad 3000mnpm) i w związku z tym powiedziano nam, że zawsze wcześniej należy się upewnić telefonicznie czy autobusy kursują – z parodniowym wyprzedzeniem maksymalnie.
  Fongyuan Bus Station – 0425234175
  Hualien Bus Station – 038338146
  Lishan Tourist Center – 0425981331

Można również poruszać się autostopem.

NOCLEG

Bazą wypadową do Parku jest miasto Hualien. Oferuje wiele hoteli i hosteli, jednak równie dobrze można zostać na noc w samym parku, co zdecydowanie polecamy. Na terenie Taroko są 3 oficjalne campingi, sami do końca nie wiemy na jakiej zasadzie one funkcjonują. My spaliśmy na Heliu Campground, który teoretycznie jest płatny, ale nie było nikogo kto by tą opłatę zbierał. Jeżeli chodzi tylko o przespanie nocy to można to robić praktycznie wszędzie, byleby tylko rozłożyć się po zmroku, zebrać się odpowiednio wcześnie i po sobie posprzątać. Oczywiście należy to zrobić dyskretnie nie pytając się wszystkich dookoła o pozwolenie.

JEDZENIE

Na terenie parku, w miejscu Tianxiang znajduje się sklep 7-11 oraz kilka ulicznych stoisk. Jest tam również informacja turystyczna.

Taroko naszym zdaniem jest wizytówką Tajwanu, czyli jego najpiękniejszym miejscem. Mam nadzieję, że teraz już wiecie dlaczego 🙂  W tym poście opisaliśmy tylko główne szlaki. Tak na prawdę jest ich tam dużo więcej, dlatego załączamy mapę.

3 odpowiedzi do artykułu “Park Narodowy Taroko, czyli must see Tajwanu.

 1. MAREK

  wybieram sie na Tajwan w przyszlym roku , mam wstepny plan i chcialbym dowiedziec sie wiecej o wyspie. Jak mozna to poprosze o kontakt

 2. Marcia

  Mała aktualizacja, wydaje mi się, że bardzo istotna. Od sierpnia 2018, nie potrzeba już dwóch pozwoleń by wejść na szlak Zhuilu Old Trail. Obowiązuje tylko to ze strony parku, od policji nie jest już wymagane. Przeszłam szlak w listopadzie tego roku. Chcieliśmy pozwolenie policji dostać na miejscu w Hualian i dopiero na komisariacie dowiedzieliśmy się, że nie trzeba. Na szlak warto się wybrać (mimo, ze zamknięty przez zniszczenia tajfunu) widoki świetne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *